Ballaké Sissoko

4 gishta për 21 tela dhe magjia ndodh! Me 3 qershor, publiku shqipëtar do të prezantohet për herë të parë me një nga instrumentët më të mrekullueshëm dhe virtuoz të nivelit botëror siç është ai i Kora- kjo në duart e një prej muzikantëve më të mëdhej nga kontinenti afrikan @ballake.sissoko. Kora është një instrument me 21 tela dhe origjinën e ka nga një qoshe e vogël e Afrikës Perendimore- Gambia dhe Senegal. Gjatë tre dekadave të fundit ky instrument i ka tejkaluar të gjithë kufijtë dhe është përfshirë në shumë stile muzikore nga klasikja deri tek muzika pop. Ballake vjen nga një familje instrumentistësh të Koras nga Mali dhe ka zhvilluar nje stil unik dhe virtuoz i bazuar në njohjen e traditës së koras. PER TE MOS U HUMBUR!!!!

Date

Qer 03 2022
Expired!

Time

20:00 - 23:00

Location

Instalacioni “Reja” , Tiranë

Organizer

Organizer Name

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *