13 Dhjetor, 2022

Tirana mbyll vitin si “Kryeqyteti Europian i Rinisë”; Dafina Peci dhe Aspasjana Kongo: “Vit dedikuar tërësisht të rinjve shqiptarë!”

Më datë 8 Dhjetor 2022, në një ceremoni madhështore nga Pallati i Kongreseve, Tirana mbylli vitin si “Kryeqyteti Europian i Rinisë”. Në ceremoninë me të rinjtë […]
2 Dhjetor, 2022

Bashkëpunimi Rajonal, rruga më efektive drejt Integrimit Evropian

Kongresi Rinor Kombëtar, tashmë prej gjashtë vitesh është pjesë e platformës rajonale Connecting Youth (Të Ndërlidhim të Rinjtë) e cila është një platformë që bën bashkë […]
26 Nëntor, 2022

Për herë të parë Shqipëria në një Forum Evropian: Kongresi Rinor Kombëtar votohet në Forumin Rinor Evropian

Për herë të parë një rrjet rinor Shqiptar anëtarësohet në Forumin Rinor Evropian me statusin e Anëtarit Observues, që i jep Kongresit Rinor Kombëtar të drejtën […]
26 Nëntor, 2022

Qyteti ukrainas Lviv, shpallet Kryeqyteti Europian i Rinisë 2025

Lvivi, qyteti ukrainas, u shpall dje Kryeqyteti Europian i Rinisë për vitin 2025, në ceremoninë e zhvilluar në Teatrin e Operas dhe Baletit. Titullin e dorëzoi […]
21 Nëntor, 2022

Thirrje per Artikuj në kuadër të Platformës Connecting Youth

Tashmë rubrika jonë e blogut është kthyer në një traditë. Kongresi Rinor Kombëtar si pjesë e Platformës Connecting Youth hap thirrjen për artikuj për të gjithë […]
10 Nëntor, 2022

Gersi Troka, djali me sindromën down renditet në dhjetëshen si notari më i mirë në botë

Gersi Troka, djali me sindromën down përfaqësoi Shqipërinë në Kampionatin Botëror të Notit për Personat me Sindromën Down(DSISO)i cili u zhvillua në Albufeira-Portugali. Gersi u rendit […]
3 Nëntor, 2022

Konferenca ndërkombëtare e marketingut dixhital Allweb rikthehet në Shqipëri në kuadër të vitit dedikuar rinisë

Allweb Albania u rikthye në Shqipëri këtë nëntor, pas dy vitesh! Këtë herë ky aktivitet u mbështet nga Kongresi Rinor Kombëtar dhe Bashkia Tiranë në kuadër […]
27 Tetor, 2022

3 muralet e reja në Tiranë dedikuar titullit “Tirana, Kryeqyteti Evropian i Rinisë 2022”

Tre murale të reja, frymëzuese artistike finalizuan sot Mural Art në Tiranë. Ky është një nga eventet më të mëdha artistike në kryeqytet dhe këtë vit […]
26 Tetor, 2022

Labirinti i Migracionit, instalacioni i veçantë i vendosur në Sheshin Skënderbej

Labirinti i Migracionit, instalacioni i veçantë i ndërtuar nga GIZ Albania do të qendrojë nga data 25 deri më 31 Tetor 2022 në Sheshin Skënderbej. Ky […]